atrakcje turystyczne w okolicy - Zalew Wiślany

powrót

Zalew Wiślany wspaniałe dzieło natury

Zalew Wiślany i jego otoczenie jest wspaniałym dziełem natury. To strefa rozciągająca się na wschód od ujścia  Wisły do Zatoki Gdańskiej, aż za Kaliningrad (dawniej Królewiec) na terenie Rosji. Sam Zalew ma 838 km2 powierzchni, w tym w granicach Polski 328 km2. Jego długość wynosi aż 90,7 km, w tym na terenie Polski 35,1 km. Szerokość Zalewu waha się od 6,8 km do 13 km, przy średniej głębokości zaledwie 2,7 m !

Akwen Zalewu Wiślanego jest atrakcyjny dla żeglarzy i miłośników sportów wodnych. W ostatnich latach radykalnie poprawiła się także jakość wód w tym akwenie. Zachęcamy do korzystania z kąpielisk w:

  •    Suchaczu
  •    Kadynach
  •    Tolkmicku

 

Polecamy także  zwiedzanie Tolkmicka oraz pobliskich wsi, m.in. Kadyny, Łęcze, Suchacz, Nadbrzeże, Kamienicę Elbląską i Połoniny.

W Tolkmicku  na uwagę zasługują kościół parafialny pw. św. Jakuba (XIV w.), baszta gotycka, domy mieszczańskie (XVII-XVIII w.), kaplica barokowa (XVIII w.), budynki stacji kolejowej (XIX w.), a poza miastem wały obronne i fosa oraz port rybacki, pasażerski i jachtowy.

Łęcze - we wsi zachowały się: zespół domów podcieniowych (XVIII/XIX w.) i barokowy kościół (1746 r.) z dzwonem z 1546 roku. Suchacz, Nadbrzeże i Kamienica Elbląska - wsie nadzalewowe o ciekawej historii, z portami rybackimi i przystaniami żeglarskimi.

W Kadynach znajdują się liczne obiekty o dużych wartościach architektonicznych i historycznych, w tym barokowy pałac z zabudowaniami i parkiem, zespół klasztorny oo. Franciszkanów oraz charakterystyczna jednolita ceglana zabudowa wsi oraz stadnina koni.

Więcej informacji:

Interaktywna mapa

Informacja Turystyczna
Miejsko - Gminny Ośrodek Kultury w Tolkmicku
ul. Świętojańska 1
82 - 340 Tolkmicko
#