atrakcje turystyczne w okolicy - szlak mennonitów

powrót

szlak mennonitów zapomniani mieszkańcy Żuław

Wspaniały rowerowy szlak pomiędzy Elblągiem a Gdańskiem. Prowadzi przez najważniejsze miejscowości, w których znajdują się pamiątki po kulturze mennonickiej oraz kluczowe atrakcje obszaru Żuław. Cały szlak liczy 170 km, ale najbliżej nas przebiega 35–cio km odcinek wiodący przez Żuławy Elbląskie. Na tym odcinku podziwiać można m.in. kościoły mennonickie w Rozgarcie i Jeziorze, cmentarze menonickie w Markusach i Tropach Elbląskich oraz Jezioro Drużno – unikalny w skali kraju raj ptactwa wodnego.

Szlak to unikatowe zabytkowe zespoły domów podcieniowych i zagród holenderskich, które można spotkać m.in w Tropach Elbląskich. Zachowane cmentarze mennonickie z charakterystycznymi nagrobkami znajdują się w Markusach i Tropach Elbląskich. Natomiast w Jeziorze i na Wyspie Spichrzów w Elblągu można zobaczyć dawne kościoły mennonickie.

Najciekawsze obiekty zbudowane przez mennonitów to wiatraki.  W okolicach Kanału Elbląskiego, w miejscowości Lepno można obejrzeć murowany wiatrak holenderski, który wewnątrz posiada jeszcze urządzenia młyńskie, a na zewnątrz są widoczne pozostałości skrzydeł.

W większości szlak wiedzie drogami asfaltowymi dlatego warto się tu wybrać rowerem trekkingowym, a nawet szosowym.
Więcej o szlaku na stronie pomorskie.travel

  

#