Hortiterapia - co to jest i jaki ma wpływ na samopoczucie?
Wiesz, że spędzanie czasu w ogrodzie i obcowanie z naturą przynosi różnorodne zdrowotne korzyści np. obniża poziom stresu dając organizmowi ukojenie i relaks? Taka terapia ogrodem ma też swoją nazwę – hortiterapia. Chcesz wiedzieć czym dokładnie zajmuje się ta dziedzina i jakie jej elementy możesz znaleźć w Naszym Ogrodzie Dobrych Myśli w Plajnach? Zapraszamy do lektury.
Co to jest i na czym polega hortiterapia?
Hortiterapia to inaczej leczenie ogrodem. Jest to jeszcze bardzo raczkująca w Polsce dziedzina leczenia niekonwencjonalnego, choć z każdym rokiem zyskuje coraz większą popularność. Cele hortitrerapii to stymulacja zmysłów poprzez wykorzystanie roślin i ogrodu do polepszenia kondycji psychicznej, fizycznej i intelektualnej pacjenta. Na skutek przebywania wśród zieleni i roślin w organizmie człowieka uwalnia się także odpowiedzialna za dobry nastrój serotonina, a to oznacza, że hortiterapia wpływa także na gospodarkę hormonalną organizmu.
Ogrody terapeutyczne stymulują sensorycznie wszystkie zmysły dotyk, zapach, wzrok, słuch, i smak, co pozytywnie wpływa na kondycję psychiczną, intelektualną człowieka. Wyróżnia się dwie postaci tego typu terapii.
Hortiterapia czynna
Jak nazwa wskazuje zakłada uczestnictwo w pracach ogrodniczych, jak np. sadzenie roślin czy ich przesadzanie czy pielęgnacja. Ten rodzaj terapii zakłada także wszelkie działania związane z planowaniem pracy i organizacją ogrodu. Taki bezpośredni kontakt z roślinami rozwijają zmysł dotyku i aktywizuje do pracy mięśnie.
Bierne leczenie ogrodem
Z kolei hortiteripia bierna opiera się głównie długich spacerach i obserwacji roślin, a także poznawaniu ich zapachu. Tu wykorzystywane są głownie zmysły wzroku, słuchu i węchu, czego efektem jest wyciszenie i obniżenie napięcia.
Naukowcy dowiedli, że każdy z tych dwóch rodzajów terapii polepsza jakość życia w aspekcie duchowym, psychologicznym oraz estetycznym.
Terapia ogrodnicza – dla kogo?
Hortiterapia nie ma ograniczeń. Jest przeznaczona dla szerokiej grupy osób w każdym wieku pochodzących np. z dużych miast, pracujących w korporacji i potrzebujących wyciszenia. Coraz częściej wykorzystuje się ją też w przypadku osób niepełnosprawnych, cierpiących na demencję, depresję, stany lękowe oraz z zaburzeniami psychicznymi. Terapia ogrodnicza stosowana jest także w przypadku osób, którym dokucza samotność oraz wykluczenie społeczne. Korzyści wynikające z ogrodoterapii są bardzo duże. Jednak nie wolno zapominać, że jest to terapia wspomagająca, a nad prawidłowym leczeniem pacjenta nadzór musi mieć zawsze wykwalifikowany lekarz.
Ogrodoterapia w Plajnach
Ogród, który leczy znajdziecie w Plajnach. Mamy tu Ogród Dobrych Myśli, czyli mnóstwo tabliczek z refleksjami, których zadaniem jest poprawić nastrój, wypędzić złą energię i skłonić do refleksji. W naszym ogrodzie, można czasem spotkać zajętą malowaniem mamę Zofię, która uwiecznia na płótnie plajnieńską architekturę i naturę.
Ogród dobrych myśli w Plajnach – miejsce na hortiterapię
Projektując Ogród Dobrych Myśli, kierowaliśmy się tym, co wpływa na dobrostan współczesnego człowieka. W poszukiwaniu harmonii zadbaliśmy o przestrzeń – zarówno tą wewnątrz budynków, jak i pod chmurką.
Ogromny teren zielony przeplatany jest wiejskimi kwiatami, znajdziecie tu barwne malwy, ostróżki, dalie, kosmosy, jeżówki, piwonie i wiele innych wonnych piękności. Swoje miejsce mają tu także drzewka i krzewy ozdobne i inne jadalne rośliny, z których przygotowujemy znaczną część naszych dań. Dzieci, ale i dorośli uwielbiają podjadać owoce prosto z krzewów. Spotkacie u nas także zielnik w drewnianych skrzyniach, gdzie zobaczycie i doświadczycie zapachu oraz dotyku ziół. Część z nich z pewnością znacie, inne nie są tak oczywiste, a nawet często uważane za chwasty, np. krwawnik, hyzop lekarski, macierzanka piaskowa, dziurawiec, bylica czy też ruta.
W warzywniaku, jak i w zielniku rośliny opisane są tabliczkami, dzięki czemu mają one także walory edukacyjne. Rozglądając się wkoło zobaczycie lasy, pola, łąki, usłyszycie śpiew ptaków, klekot bocianów, przerywane czasem muczeniem krów i gdakaniem kur. Przebywanie w naszym ogrodzie pozwoli doświadczyć autentycznego kontaktu z naturą, zwolnić pęd myśli, wsłuchać się w siebie, pozwala prawdziwie odpocząć.
Teren jest na tyle duży, że każdy znajdzie ustronne miejsce dla siebie, pod podcieniem, na polance na leżaku lub kocu. Do relaksu na świeżym powietrzu nasi goście szczególnie cenią Chatę Dumania. Jest to pokryta trzcinową strzechą altana, gdzie panuje przyjemny mikroklimat. Dlatego, gdy temperatura na zewnątrz nie pozwala na odpoczynek i skupienie, w Chacie Dumania panuje błogi chłód, dzięki któremu pozbierasz myśli i który zapewni przyjemny relaks.