powrót

historia powstania Dlaczego Plajny

źródło: www.rolandczerniawski.com/InneKraje/ Polska/Polska_Plajny.html

Od dłuższego czasu naszym marzeniem było posiadanie domu poza miastem, gdzieś w niewielkiej wiosce, wśród łąk i lasów… chcieliśmy być bliżej natury, by móc cieszyć się jej czystym urokiem i oddychać świeżym wiejskim powietrzem.

W końcu nadszedł dzień, kiedy postanowiliśmy ziścić to marzenie. Pełni zapału rozpoczęliśmy poszukiwania ciekawych terenów na Warmii i Mazurach. Po wielu próbach, rozmowach i odwiedzeniu niemałej ilości miejsc dotarliśmy tu, do Plajn.

Był rok 2008… a pogoda wprost wymarzona. Naszym oczom ukazał się imponujący drewniany dom z bocianim gniazdem na podcieniu.  Mimo, iż był bardzo zniszczony i naznaczony zębem czasu nie mieliśmy wątpliwości, iż znaleźliśmy nasz dom marzeń. Do zagrody przynależały także stodoła i obora oraz trzy zarośnięte stawy. Wszystko wymagające gruntowej rewitalizacji.

Zauroczeni miejscem, wyobrażaliśmy sobie jak wspaniale musiał wyglądać dom w czasach swojej świetności. Zastanawialiśmy się ile osób w nim mieszkało, jakie wiedli życie, co jedli, jak się ubierali, z kim się przyjaźnili, jakie mieli zwyczaje... 

W 2009 roku zagroda w Plajnach stała się naszą własnością, naszym „ogrodem dobrych myśli”. Pod koniec 2011 roku przystąpiliśmy do remontu stodoły, w której urządziliśmy sobie malutkie mieszkanko, pełniące również funkcję tymczasowego „biura". Stąd mogliśmy już swobodnie zarządzać remontem, pilnować prac i czuwać nad dopracowaniem każdego szczegółu. W 2012 roku podpisaliśmy umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dofinansowanie ze środków unijnych remontu domu podcieniowego.

Prace rozpoczęliśmy od zdjęcia z dachu mało zdobnego eternitu, który już wkrótce zastąpiła swojska strzecha…okiennice zyskały piękny niebieski kolor, filary podcienia zostały umocnione, a fasada domu gruntownie odświeżona. Z miesiąca na miesiąc dom wydawał się odzyskiwać siły, zaskakując nas swoim sielskim urokiem.

  

 

#