atrakcje turystyczne w okolicy - Frombork

powrót

Frombork historia Kopernika i nie tylko

Frombork to małe miasteczko nad Zalewem Wiślanym. W sezonie letnim budzi się do życia, przyjmując tysiące turystów chcących zwiedzić najciekawsze atrakcje miasta. Frombork jest miejscem o wyjątkowej historii. Tutaj większość swojego życia spędził Mikołaj Kopernik tworząc swoje wielkie dzieło. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zespół Katedralny na wzgórzu

Frombork słynie z zabytków, którymi niewątpliwie są budowle zawierające się w Zespole katedralnym. Jest to najważniejsza i najpiękniejsza budowla tego regionu kraju. W jego skład wchodzą: 

- Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja

- Wieża Radziejowskiego, w której znajduje się wahadło Foucaulta

- Prywatna wieża Kopernika, która kiedyś brana była za jego obserwatorium, a w rzeczywistości była jego formalnym mieszkaniem wewnątrz murów obronnych zespołu katedralnego na wypadek wojny

- Muzeum Mikołaja Kopernika

- 6 kanonii zewnętrznych z XVII-XVIII w., w tym kanonia św. Stanisława, która została pobudowana na fundamentach starszego budynku należącego do Mikołaja Kopernika  (będącego jego codziennym mieszkaniem).

 

Muzeum Mikołaja Kopernika 

Muzeum powstało w 1912 roku. Założycielem był kanonik Eugen Brachvogel. Pierwsza sala wystawowa powstała na Wzgórzu Katedralnym w tzw. Wieży Kopernika. W 1973 roku w przyziemiu dawnej dzwonnicy katedralnej powstało planetarium.
http://frombork.art.pl/pl/

 

 

Rejsy po Zalewie Wiślanym

W sezonie letnim można także skorzystać z rejsu po Zalewie Wiślanym, które proponuje Żegluga Gdańska. Podróż odbywa się z Fromborka do Krynicy Morskiej.
http://www.zegluga.pl/zalew-wislany.html  

#