Plajny

Hawajski masaż lomi lomi – na czym polega, dlaczego warto?

Hawaje to nie tylko rajskie plaże i niezwykłe krajobrazy, lecz także miejsce, gdzie od wieków praktykowane są wyjątkowe tradycje pielęgnacyjne i zdrowotne. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów kultury hawajskiej jest masaż lomi lomi – rytualna praktyka o głębokich korzeniach, która nie tylko relaksuje ciało, ale także przywraca harmonię między ciałem a umysłem. Chcesz wiedzieć na czym polega masaż lomi lomi i dlaczego warto doskonalić tę technikę? Zapraszamy do lektury.

Kurs masażu lomi lomi

Masaż lomi lomi - co to?

Lomi lomi jest najczęściej opisywane jako rodzaj holistycznego masażu wywodzącego się z Hawajów – i w dużym uproszczeniu, to prawda. Samo słowo „lomi” znaczy po hawajsku po prostu „masaż” lub „masować”.

Można też często przeczytać o lomi, że to „najpiękniejszy masaż na świecie” lub „dotyk kochających dłoni” – i nie ma w tym przesady. Lomi to uważny, terapeutyczny dotyk, który pomaga uwolnić się od fizycznego bólu, blokad i napięć, a przy tym równoważy emocje, przynosi spokój, transformację i harmonię. To praktyka oparta na szacunku, uważności, obecności i miłości – czyli na tym, co po hawajsku możemy nazwać jednym słowem – aloha.

Sesja lomi lomi pełna jest długich ruchów  wykonywanych dłońmi i przedramionami z użyciem ciepłego oleju. Praktyk lomi stopniuje nacisk od lekkiego do głębokiego, stosuje też techniki rozciągające i uwalniające napięcia ze stawów.  Elementy masażu połączone są z technikami oddechowymi i płynnym ruchem wokół stołu, dając wrażenie tańca lub falującego oceanu.

Na fizycznym poziomie lomi to więc głęboki, leczniczy masaż całego ciała, z wyłączeniem genitaliów. Niektórzy moi Klienci nazywają lomi żartobliwie ”jogą dla leniwych”, ze względu na podobne odczucia – całe ciało po sesji jest zrelaksowane, rozciągnięte, miękkie i ożywione, serce jest otwarte, a umysł spokojny.

Na czym polega masaż lomi lomi?

Wielu praktyków oraz osób, które przyjmują lomi powiedziałoby jednak, że lomi to więcej niż „tylko” masaż. Często słyszę od moich Klientów i Studentów, że „to jest jak wewnętrzna podróż”, „to niepodobne do żadnego innego masażu”, „to totalna transformacja”, „to jest prawdziwe uzdrowienie”.

Lomi jako sztuka głębokiego holistycznego uzdrawiania i harmonizowania energii było przekazywane przez pokolenia na Hawajach, a w latach 80. trafiło do Stanów i Europy. Jest wiele stylów tego masażu, wiele tzw. linii nauczycieli. Najbardziej znany w Polsce jest masaż lomi lomi nui (czasem zwany także masażem świątynnym), rozpowszechniony przez Abrahama Kawaii, hawajskiego kahunę (czyli „mistrza”). Abraham nazywał tę szczególną praktykę nie masażem, lecz psychiczno-duchową transformacją poprzez ciało („physiologically based psycho-spiritual transformation”) i to jedna z moich ulubionych defnicji lomi. W tej praktyce pracujemy poprzez ciało, by dokonała się transformacja nie tylko fizyczna, ale niekednokrotnie też emocjonalna, mentalna czy duchowa.

Dla osób które otrzymują masaż lomi lomi, często staje się on potężnym narzędziem do uzdrawiania ciała, umysłu i ducha. Dla praktyków, lomi niekednokrotnie staje się punktem zwrotnym i kompletnie zmienia życie – i tak było też w moim przypadku. Uczę lomi od 2019 roku – i uczę tej praktyki dwojako: jako masażu i ścieżki samopoznania.

W lomi fascynuje mnie niemal wszystko, ale chyba najbardziej zachwyca mnie nieskończony potencjał, który tkwi w relatywnej prostocie tej praktyki. W swojej technicznej istocie, cała sesja lomi zbudowana jest wokół kilku kroków i kilku ruchów, które razem tworzą tzw. ruch podstawowy.

Co to jest ruch podstawowy w masażu lomi lomi

Mam takie swoje powiedzenie, że życie jest proste, choć czasem niełatwe. Podobnie mogłabym powiedzieć o ruchu podstawowym w lomi. Jest prosty, jest – właśnie – podstawowy. To fundament całej praktyki lomi. To główny, a czasem wręcz jedyny ruch wykonywany na przodzie i tyle ciała, na plecach, rękach, nogach, pośladkach, brzuchu osoby masowanej. Od niego wszystko się zaczyna, wokół niego zbudowane jest lomi, on jest bazą do innych technik i ruchów. Ten ruch – wykonywany przedramionami i dłońmi – daje flow i głębię doświadczenia, oraz to wyjątkowe uczucie tańczenia, falowania, masowania “wszystkiego na raz” – czyli to, co tak bardzo odróżnia lomi od innych masaży.

Bazą ruchu podstawowego, oprócz pracy przedramion i dłoni, są kroki przy stole, które praktykujemy w formie medytacji ruchowej ka’aleleau, zwanej czasem “tańcem fregaty”, choć moja ulubiona nazwa to taniec nawigatora.

“Paliwem” ruchu podstawowego jest oddech: specjalny, specyficzny, głośny i rytmiczny oddech tak charakterystyczny dla sesji lomi.

Gdzieś na styku tych elementów – dotyku, tańca i oddechu – wydarza się magia. Wydarzają się uwolnienia powierzchniowych i głębokich napięć fizycznych, czasem nawet wieloletnich. Wydarzają się się uwolnienia emocji. Wydarza się medytacja. Wydarza się to, co nazywamy uzdrowieniem – fizycznym, emocjonalnym, mentalnym, duchowym. Wydarza się głęboka relaksacja.

Ruch podstawowy odkrywam już od ponad 6 lat i za każdym razem jego głębia mnie zaskakuje, zabiera w nowe rejony mnie samej, zadziwia, uczy czegoś nowego.

Masaż lom lomi: ścieżka samopoznania

Wspomniałam, że uczę lomi jako masażu i ścieżki samopoznania. Co to znaczy w praktyce?

Lubię przypominać sobie, moim Klientom, moim studentom, że jesteśmy tu po to, żeby dotykać życia. Dla mnie masaż – to co w lomi wydarza się jako „masaż” – zawsze było tylko pretekstem, wstępem do tego, żeby dowiadywać się więcej o sobie, o życiu, o ludziach.

Co daje masaż lomi lomi?

Lomi lomi to wspaniały terapeutyczny masaż – bez wątpienia. Ale przede wszystkim, to spotkanie ze sobą i drugim człowiekiem poprzez dotyk, czucie, oddech, ruch. To ścieżka osobistej transformacji. Droga do radykalnej wolności, zdrowia, stanięcia w mocy. To praktyka szacunku, miłości, uważności i odpowiedzialności za siebie. I w taki sposób staram się uczyć tej praktyki.

Hawajski masaż lomi lomi

Co daje masaż lomi lomi?

Lomi lomi to wspaniały terapeutyczny masaż – bez wątpienia. Ale przede wszystkim, to spotkanie ze sobą i drugim człowiekiem poprzez dotyk, czucie, oddech, ruch. To ścieżka osobistej transformacji. Droga do radykalnej wolności, zdrowia, stanięcia w mocy. To praktyka szacunku, miłości, uważności i odpowiedzialności za siebie. I w taki sposób staram się uczyć tej praktyki.

 

Kurs masażu w Plajnach

W Plajnach prowadzę często 6-dniowy pogłębiony lomi warsztat dla praktyków i początkujących. Ten warsztat z jednej strony jest bardzo techniczny – o fundamentach lomi i o tym, w jaki sposób ruch podstawowy na przodzie i tyle ciała buduje nam całą sesję. Ale z drugiej strony, a może przede wszystkim, jest o tym jak być w tym wszystkim blisko siebie, blisko swojej mocy, bardzo blisko swojego serca.

Jeśli już pratykujesz lomi, to jest duża szansa, że prowadzone przeze mnie warsztaty pokażą Ci zupełnie nowe spojrzenie na ten masaż… i na życie. Bo to przecież o życie chodzi! O Twoje żywe, piękne, dobre, spełnione i zdrowe życie, którego lomi jest cześcią.

A jeśli dopiero zaczynasz ścieżkę lomi, to ten warsztat pozwoli Ci zbudować piękne, mocne fundamenty: ruch, kroki przy stole, oddech, uważność na siebie i na życie.

W czasie 6 dni zgłębiamy naturę ruchu podstawowego w masażu tyłu i przodu ciała. Eksplorujemy tempo, rytm i dynamikę tego ruchu oraz tego, co nam to robi przy stole i w życiu.

Jeśli już pratykujesz lomi, to jest duża szansa, że warsztat pokaże Ci zupełnie nowe spojrzenie na ten masaż… i na życie. Bo to przecież o życie chodzi! O Twoje żywe, piękne, dobre, spełnione i zdrowe życie, którego lomi jest cześcią.

A jeśli dopiero zaczynasz ścieżkę lomi, to ten warsztat pozwoli Ci zbudować piękne, mocne fundamenty: ruch, kroki przy stole, oddech, uważność na siebie i na życie.

W czasie 6 dni będziemy zgłębiać naturę ruchu podstawowego w masażu tyłu i przodu ciała. Będziemy eksplorować tempo, rytm i dynamikę tego ruchu oraz tego, co nam to robi przy stole i w życiu.

kurs masażu - najlepsze miejsce

Dla kogo kurs masażu lomi lomi?

Zapraszam Cię na ten warsztat, zwłaszcza jeśli:

  • masz w sobie ciekawość i chęć odkrywania na nowo tego, co wydaje się znane
  • masujesz, ale czujesz, że Twoje lomi gdzieś utknęło, zrobiło się przewidywalne lub za bardzo “z głowy”
  • potrzebujesz inspiracji, eksploracji nowych obszarów w lomi i w sobie
  • za dużo dajesz i czujesz wypalenie
  • podczas masowania czujesz niewygodę, ból, dyskomfort, niepewność
  • jesteś na początku drogi i chcesz zbudować piękne fundamenty do dalszej praktyki
  • interesują Cię nie tylko aspekty techniczne lomi, ale przede wszystkim osobisty wgląd, rozpoznanie, samoświadomość, wolność
  • chcesz doświadczyć pracy z maną (własną wewnętrzną energią życiową) oraz pogłębić swoją relację ze sobą i z życiem
  • pragniesz odkrywać swoje lomi z moim wsparciem
najlepsze miejsce na kurs masażu

Kurs masażu lomi lomi - daty, ceny, szczegóły

Prowadzone przez mnie warsztaty bardzo często odbywają się w ośrodku Plajny Ogród Dobrych Myśli. Jest to moje ulubione i uważam, że najlepsze miejsce na kurs masażu i warsztaty lomi.

Cena warsztatu jest ruchoma, w przedziale 1.800 – 2.800 zł. Możesz zapłacić tyle ile chcesz i czujesz, w tych widełkach cenowych. Raty są możliwe, wystarczy do mnie napisać.

Pobyt w Plajnach to 1350 zł. Zakwaterowani będziecie w pokojach 2-3 osobowych, w pięknym domu podcieniowym. Wyżywienie obejmuje 3 obłędnie pyszne wegetariańskie posiłki dziennie.

WAŻNE! Warsztat jest w całości offline, bez dostępu do komputerów, telefonów itd.

Warsztat jest w grupie, ale nie jest skupiony na procesie grupowym, tylko na Twojej indywidualnej podróży, Twoim doświadczaniu i na Twoim lomi, które masz w sobie – niezależnie od tego, czy już masujesz czy jeszcze nie.

Jeśli chcesz zapisać się na ten pogłębiony warsztat, napisz proszę do mnie na adres kontakt@alohamagdalena.pl

Podobnie, jeśli coś jest niejasne, potrzebujesz dopytać, nie jesteś pewien / pewna czy ten warsztat jest dla Ciebie – odezwij się do mnie.

Czekam na Ciebie z miłością,

Magdalena

Kursy i warsztaty lomi lomi - o prowadzącej

Jestem Magdalena, z wykształcenia psycholożka, a z powołania – praktyczka i nauczycielka lomi lomi. Uczę lomi na Islandii (gdzie mieszkam na stałe) oraz w Polsce. Poprzez moje kursy, warsztaty, webinary oraz podkasty edukuję o dotyku, ciele, zdrowiu i dobrym życiu.

Lomi uczyłam się między innymi od Susan Floyd, Jeany Iwalani Naluai, Jody Mountain.

Wierzę, że lomi to wspaniały, terapeutyczny masaż – i dużo więcej niż masaż. Dla mnie lomi stało się ścieżką osobistej transformacji, której nie byłabym sobie w stanie wyobrazić w najśmielszych snach!

Jeśli chcesz uczyć się lomi ze mną, to z całego serca zapraszam Cię do wspólnej podróży.

 

Zdjęcia: https://alohamagdalena.com